Vedtaget af Folketinget ved 3. behandling
den 13. december 2012
Forslag
til
Lov om indfødsrets meddelelse
§ 1. Indfødsret meddeles:
1) Ali
Abassi, København.
2) Enaam Fadel
Abbas, Aarhus.
3) Abdul Wakil
Abbasi, København.
4) Abbass
Abbass, Holbæk.
5) Rachida
Abdalas, København.
6) Maher
Abdallah, Aarhus.
7) Ahmed
Abdelhei Abdallah Faragalla, Hjørring.
8) Talah Belal
Abdel-Hadi, København.
9) Nada Kasen
Abdel-Halim, København.
10) Sabih
Abdelrahim, Vejle.
11) Hussein
Muhiyadin Abdi, Aarhus.
12) Shafighullah Abdi, Slagelse.
13) Abdikadar
Abdi Hagi-Ali, Aarhus.
14) Fadumo
Mahamed Abdirahman, Kalundborg.
15) Abdulla
Geran Abdul Rahim, Frederiksberg.
16) Mohamad
Abdul-Al, Hvidovre.
17) Ranya
Khidhir Abdullah, Frederikshavn.
18) Zahra
Abdulmalik Abdullah, Odense.
19) Kawsar
Mahamud Abdullahi, Kolding.
20) Olad Umar
Abdullahi, København.
21) Rowda
Mustafa Abdullahi, Aalborg.
22) Maysoon
Badri Abdullatif, Odense.
23) Abdikarim
Abdulle Mohamed, Kolding.
24) Fadhil
Shareef Abdul-Mahdi, København.
25) Abdul
Moqim Abdul-Qayum, Rødovre.
26) Yaos
Adnan Abdulrahman, København.
27) Mohammed
Tajeel Ghali Al Budeiri Abed, Ringkøbing-Skjern.
28) Wafaa
Mahdi Abed, Rødovre.
29) Souzan
Abedelal, Aarhus.
30) Ahmad
Abou Chleih, København.
31) Hassan
Abou Chleih, København.
32) Ibrahim
Abou Chleih, København.
33) Mohamad
Abou Hussein, København.
34) Mahmoud
Abou-Khamis, Odense.
35) Alaa
Izzat Saleem Abu Almeiza, Hjørring.
36) Fadi
Achdji, Aarhus.
37) Omar
Achikhane, København.
38) Azad
Muttafiqi Adib, Ringsted.
39) Saida
Aghaddar, Frederiksberg.
40) Saboor
Aghazadeh, København.
41) Maria
Lourdes Aguirrebengoa Alberdi, Lolland.
42) Aja
Ahmad, Køge.
43) Nadim
Ahmad, Aalborg.
44) Reda
Ahmad, Tårnby.
45) Khadijeh
Ahmadi, Slagelse.
46) Khater
Ahmadzai, Ballerup.
47) Abdulkadir Omar Ahmed, Odense.
48) Aven
Shakir Ahmed, Varde.
49) Awale
Ahmed, Slagelse.
50) Fian
Hassan Ahmed, Slagelse.
51) Mohamed
Ahmed, Odense.
52) Muno Ali
Ahmed, Odense.
53) Salah
Jama Ahmed, Aarhus.
54) Zaid
Aiead, Egedal.
55) Huda
Quasem Ajil, Odense.
56) Fatemeh
Akbari, Thisted.
57) Brahim
Akchar, København.
58) Heval
Akrawy, Brøndby.
59) Mahdi
Taha Al Anni, Køge.
60) Afaf
Younes Al Fattah, Odense.
61) Ali Asaad
Turky Al Kahwa, København.
62) Haydar
Hamed Nasir Al Maktoub, Odense.
63) Kerar Al
Mousawi, Rudersdal.
64) Mustafa
Hatem Hashim Al Naimi, Guldborgsund.
65) Fadi Alex
Al Sakani, Hillerød.
66) Malak Al
Sawaf, København.
67) Huda
Humoud Al Shammari, Odense.
68) Mohammad
Ali Oday Al Taei, Tårnby.
69) Shaymaa
Adel Youssef Al-Abbasi, Odense.
70) Hussain
Riyad Abdul Majid Al-Abousi, Næstved.
71) Hadia
Alasadi, København, dog uden virkning for
ansøgerens børn født i 2007 og 2011.
72) Ayad
Thamer Al-Attabi, Esbjerg.
73) Adel
Hussein Ali Al-Awad, Odense.
74) Do
Al-Fikar Adel Al-Awad, Odense.
75) Adnan
Kadhim Adnan Al-Badii, Vejle.
76) Weldan A
Al-Bayati, Ballerup.
77) Kazem
Abdsada Kazem Albolhwey, Jammerbugt.
78) Abd
Rahman Khoudeir Al-Bouzed, Fredensborg.
79) Mohammed
Jawda Fahed Al-Baalawi, Odense.
80) Mais
Nabil Bashir Alchi, Aalborg.
81) Fadel
Bidah Mohammad Al-Dirisawi, København.
82) Hayat
Thcher Shahab Al-Eidaw, København.
83) Emal
Alemi, Odense.
84) Viyan
Abbas Al-Fayli, Næstved.
85) Faisal
Al-Gorani, Svendborg.
86) Hager
Qais Al-Haidari, København.
87) Mahdi
Hashem Ali Al-Husseini, Aabenraa.
88) Asha
Ahmed Ali, Fredericia.
89) Awin
Ali, Gladsaxe.
90) Ayan
Ahmed Ali, Odense.
91) Dilshad
Sadiq Ali, Aalborg.
92) Dyar
Sadiq Ali, Aalborg.
93) Fouad
Mohammad Ali, Holbæk.
94) Janan
Ali, Gladsaxe.
95) Mohamed
Abdulle Ali, København.
96) Roza
Ali, Gladsaxe.
97) Raad
Moussa Ali, Frederikssund.
98) Sali
Tahsin Ali, København.
99) Sawsan
Sattar Abood Ali, Allerød.
100) Tarik
Ali, Ballerup.
101) Thair
Abed Ali, Aarhus.
102) Intesar
Abed Ali Mehaus Al-Ibadi, Jammerbugt.
103) Sarteb
Faek Mahmoud Al-Jaf, Ringkøbing-Skjern.
104) Sowad
Hassan Ali Al-Janabie, Hvidovre.
105) Monadhil Shakir Mahmud Al-Jubori,
Slagelse.
106) Faris
Ebrahim Al-Jwadi, Odense.
107) Ali
Khairullah Mohammad Al-Kasab, Gentofte.
108) Abdulamir Mohamad Al-Khafaji,
København.
109) Fatme
Abdulamir Mohamad Al-Khafaji, København.
110) Zoe
Imani Alkirk, Helsingør.
111) Ali
Jafar Jowher Al-Mandalawy, København.
112) Amir
Ibrahim Malallah Almayah, Odense.
113) Shaalan
Audi Khamat Alnahar, Ringsted.
114) Rawa
Falah Al-Naher, København.
115) Rana
Samir Al-Naimi, Odense.
116) Hussein
Kamel Ali Al-Rubaie, Næstved.
117) (Udgået).
118) Muklit
Kassem Ajeel Al-Salemi, Odense.
119) Osama
Shaker Saleh Al-Samarraie, Hvidovre.
120) Mohamed
Jassem Mohamed Al-Saoodi, Odense.
121) Adel
Sahi Jassem Al-Shorifi, København.
122) Ali
Sattar Al-Saadoun, Næstved.
123) Ahmed
Raad Sadi Al-Tahhan, Aalborg.
124) Nour
Saad Al-Tamimi, København.
125) Uriel
Alvarado Cancino, København.
126) Samh
Moein Mohamad Hossin Alwatar, Viborg.
127) Diaa
Alyas, Struer.
128) Adel
Hamed Hayes Al-Zayadi, København.
129) Elaheh
Amani, Aabenraa.
130) Niran
Amani, Vejle.
131) Maribel
Amarillas de Damm, Høje-Taastrup.
132) Ahsan
Bilal Ameen, København.
133) Haliima
Ahmed Shiikh Amiin, Slagelse.
134) Mir
Ahmad Amir, Brøndby.
135) Samireh
Amiri, Holbæk.
136) Nakanwagi Annette Andersen, Assens.
137) Atoor
Andrios, Silkeborg.
138) Annia
Duniet Arozarena Padrón, Hvidovre.
139) Ramachzandran Arunasalam, Odense.
140) Raha
Asadi, Vejle.
141) Hajder
Mahmad Ali Asharaf, Odense.
142) Diva
Ashraf, Randers.
143) Ellen
Ashwill, Fredensborg.
144) Jamal
Mahmud Askandar, Hjørring.
145) Ahmad
Nasir Aslam, Nordfyn.
146) Mohammad Zaher Ataei, Sønderborg.
147) Abdirahman Mohamud Awad, Kolding.
148) Omaima
Hussein Awad, Odense.
149) Nadia
Ayati, København.
150) Mohammad Yousef Ayoubi, Fredericia.
151) Fatima
Mohamed Azibou, Frederiksberg.
152) Nadia
Azibou, København.
153) Ahmad
Farhad Azimi, Køge.
154) Ahmad
Sohail Azimi, Køge.
155) Mohammad Amin Azizi, Gribskov.
156) Razma
Azizi, Gentofte.
157) Samim
Azizi, Glostrup.
158) Tamim
Azizi, Glostrup.
159) Youssef
Fathi Azzam, Aarhus.
160) Zia Gul
Babar, Vordingborg.
161) Dajana
Babic, Frederikshavn.
162) Zmaray
Babrak, Solrød.
163) Auman
Samih Baddour, Aarhus.
164) Zinab
Badloon, Aarhus.
165) Sermad
Alladin Bahaddin, Aarhus.
166) Munika
Bahar, Varde.
167) Mahsa
Bahrami, Lyngby-Taarbæk.
168) Poian
Bahrami, Herlev.
169) Mushab
Mirza Baig, Gladsaxe.
170) Selvaranjini Balarajah, Randers.
171) Salam
Ali Balasim, Aarhus.
172) Dino
Balesic, Vejen.
173) Sukanya
Baonok, København.
174) Farzad
Baradaran Hosseini, Hillerød.
175) Mohamed
Kabir Barak, Køge.
176) Gajane
Barikian, København.
177) Natalia
Barner, Helsingør.
178) Bashir
Ibrahim Barre, Holbæk.
179) (Udgået).
180) Indira
Beckovic, Odense.
181) Alex
Jirayut Kongmee Bernsbo, København.
182) Kitinesh Berhanu Beshah,
Norðragøta.
183) Nazdar
Bidarnya, Fredensborg.
184) Senijada Botic, Ringkøbing-Skjern.
185) Jihad
Bou Haidar, Guldborgsund.
186) Jamal
Boukzine, Ringsted.
187) Uamphon
Kumnuansilp Bringsøe, Køge.
188) Somjit
Chueram Bro, Holstebro.
189) Thi Nga
Bui, Roskilde.
190) Ashkan
Iranzad Bukan, København.
191) Ramin
Iranzad Bukan, København.
192) Thatsanee Butrat, Tønder.
193) Arta
Bytyqi, København.
194) Hangji
Cai, København.
195) Tanja
Cederholm, København.
196) Debasish Chakraborty, København.
197) Wandee
Chalieowai, Tvøroyri.
198) Surachet Chatyot, Mariagerfjord.
199) Abdul
Khalik Abdel Razak Chiad, Køge.
200) Christos Eleftherios Christakopoulos,
Frederiksberg.
201) Arne
Christensen, Süderbrarup i Forbundsrepublikken
Tyskland.
202) Mary
Chu, Frederiksberg.
203) Monica
Mariela Cifuentes, Rudersdal.
204) Jan
Kissi Clausen, Hedensted.
205) Malte
Clausen, Hamburg i Forbundsrepublikken Tyskland.
Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om
dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7.
juni 2004.
206) Sun
Da, Gentofte.
207) Sayyed
Karim Dadvar, Aarhus.
208) Abdullah Mizban Daham, Køge.
209) Dahir
Jassin Dahir, Rødovre.
210) Vanessa
Damalie, Lyngby-Taarbæk.
211) Youssef
Khazal Daoud, Odense.
212) Torialy
Darvis, Horsens.
213) Oday
Maher Darwish, Aarhus.
214) Hajar
Dashti, Odense.
215) Iman
Dawoud, Vesthimmerland.
216) Noor
Faris Daysh, København.
217) Ladarat
Deejing, Frederikshavn.
218) Muna y
Dhef, Vejle.
219) Thai
Que Diep, Ikast-Brande.
220) Navid
Dilawar, Kolding.
221) Sergig
Dinons, Lolland.
222) Kathrine Ngan Ha Doan, Horsens.
223) Yu
Du, Lyngby-Taarbæk.
224) Rita
Ahmad Abdelkarim Duri, Næstved.
225) Emma
Dusabe, Roskilde.
226) Nadia
El Garce, Aarhus.
227) Abida
El Kabir, København.
228) Nazha
El Mansoub, Halsnæs.
229) Rachid
El Ouaamari, Brøndby.
230) Naima
Elabdi, Slagelse.
231) Ahmed
Elaytari, Bornholm.
232) Christian Henry Elberfeld, Sheldon i USA.
233) Ahmad
El-Habet, Slagelse.
234) Amneh
El-Habet, Slagelse.
235) Hussein
Naim El-Habet, Slagelse.
236) Rola
Naim El-Habet, Slagelse.
237) Amel
Elghayeb Elias, Favrskov.
238) Salka
Elkharraje, København.
239) Muse
Ibrahiin Elmi, Aarhus.
240) Maha
Ali El-Maanaki, København.
241) Hanan
Fouad El-Souki, Aalborg.
242) Waleed
Khaled Emhassen, Holbæk.
243) Dahir
Mohamed Abdille Ereg, Aarhus.
244) Maiwand
Eshaqzai, Aarhus.
245) Mustafa
Estalefi, Vejle.
246) Mahmood
Reza Fahandej-Saadi, Gladsaxe.
247) Haval
Rashid Faizallah, Helsingør.
248) Sarwar
Abdulkareem Fakriy, Vejle.
249) Qian
Fang, Hvidovre.
250) Wazhma
Faqir, Hillerød.
251) Fariba
Faraji, Aalborg.
252) Mohammad Zahir Farkiri, Vordingborg.
253) Behnaz
Farmanbordar Ghadikolaei, Aalborg.
254) Rita
Fazli, Hillerød.
255) Nahid
Fekri Takmehdash, København.
256) Nader
Ferozi, København.
257) Lijie
Niu Fisker, Furesø.
258) Sebastian Bülow Frandsen, Horsens.
259) Anders
Friis, Faxe.
260) Romar C
Gabagat, København.
261) Alia
Hussein Gabr, Odense.
262) Mashari
Hussein Gabr, Odense.
263) Mary
Anna Maguigad Gaddi, København.
264) Mirza
Galic, Randers.
265) Ali
Mohamad Hasan Gamaledin, Vordingborg.
266) Yi-Mei
Gan, Aalborg.
267) Amina
Garmiani, København.
268) Alganesh Abraham Gebre, København.
269) Feliciano Geronimo, København.
270) Taresh
Mohsan Shanoun Gezi, København.
271) Sona
Ghadimi Moghaddam, Esbjerg.
272) Manila
Ghafuri, Rudersdal.
273) Fatma
Ratham Ghaieb, Odense.
274) Hinde
Mohamad Ghanem, København.
275) Dina
Khaled Ghani, København.
276) Ali
Ghorbani, København.
277) Bilal
Ghziel, København.
278) Yohou
Christiane Gnanogoh, København.
279) Hibobahi Honorine Goba, Greve.
280) Abdul
Kayum Golamsakhi, Aarhus.
281) Yevgeniy Yevgeniyovych Golovchenko,
Hvidovre.
282) Katrin
Odesho Gorges, Silkeborg.
283) Elias
Suraj á Lofti Gren, Mumbai i Indien.
Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om
dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7.
juni 2004.
284) Jing
Gu, Aarhus.
285) Qader
Gulomar, Ballerup.
286) Xin Yu
Guo, København.
287) Khadra
Abdi Haji Gurham, Aalborg.
288) Sandrouz Hekmat Habeel, Skive.
289) Nidda
Habib, Glostrup.
290) Fakhrullah Habibi, Fredericia.
291) Kamel
Haddad, Gladsaxe.
292) Abdikarin Hadi, Kolding.
293) Montaha
Hadi, Frederiksberg.
294) Abdirashid Mohamed Haji, Holstebro.
295) Shaher
Abdel-Rahman Haji, København.
296) Emile
Hakizimana, Glostrup.
297) Zuhiar
Hamandi, København.
298) Laila
Ainudin Hamedi, Kolding.
299) Abdulhakim Hamid, Varde.
300) Mayada
Hamid, Greve.
301) Beibei
Han, Aalborg.
302) Tony Xu
Han, København.
303) Salma
Butros Hanna, Helsingør.
304) Salman
Petros Hanna, Varde.
305) Ada
Entong Hansen, Aabenraa.
306) Carla
Simone Hansen, Sorø.
307) Mahamalage Nalani Thumethra Merina Kumari
Hansen, Thisted.
308) Moon
Gabriell Francesca Samontina Hansen, Gribskov.
309) Sean
Christopher Russell Samontina Hansen, Gribskov.
310) Simone
Ascia Hansen, Aarhus.
311) Celina
Hansen-Uchenwa, Odense.
312) Susan
Chika Hansen-Uchenwa, Odense.
313) Mohammad Nader Haqani, Greve.
314) Alexia
Olivia Hardenskou, Aarhus.
315) Nisha
Harwani, København.
316) Lina
Mohammed Hashem, Lyngby-Taarbæk.
317) Humira
Hashemi, Sønderborg.
318) Jasmin
Hashemi, Sønderborg.
319) Cheman
Nahid Hassan, København.
320) Hassan
Ahmed Hassan, København.
321) Marco
Moe Trent Hassan, Køge.
322) Mastoora Hassan, København.
323) Nadia
Hassan, Ishøj.
324) Sapran
Nail Abu Hassna, København.
325) Ahlam
Hasso Kaoham, Aalborg.
326) Dianna
Haydan, Varde.
327) Nicar
Ahmad Haydari, Sønderborg.
328) Khaibar
Ghulam Hazrat, Holstebro.
329) Maribelle Hernandez Perez, Gentofte.
330) Masud
Hesari, Aarhus.
331) Nagham
Thaer Hleihel, Lejre.
332) Mokhtar
Hossein, Esbjerg.
333) Samira
Hosseini, Aarhus.
334) Xinkai
Huang, Tårnby.
335) Noradin
Ahmad Hussain, Esbjerg.
336) Asha
Hussein, Aarhus.
337) Mohamad
Alaa Hussein, København.
338) Karen
Franziska Haak, Esbjerg.
339) Ahmed
Hussain Ibrahim, Aarhus.
340) Ibrahim
Mohammed Fawzi Ibrahim, Esbjerg.
341) Iman
Mohammad Fawzi Ibrahim, Hvidovre.
342) Israa
Mohammed Fawzi Ibrahim, Esbjerg.
343) Wissam
Khalil Ibrahim, Lejre.
344) Atnan
Mahad Idan, Malmö i Sverige. Indfødsretten kan
fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret,
jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.
345) Hanad
Mahad Idan, Malmö i Sverige. Indfødsretten kan
fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret,
jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.
346) Mohammad Irandoust, Odense.
347) Rahbar
Ismaeeli, Aalborg.
348) Mohamad
Hassan Ismael, Ikast-Brande.
349) Haydar
Saleh Issa, Aarhus.
350) Ardashir Izadi Hassanabad,
Hillerød.
351) Parisa
Izady, København.
352) Hossein
Al Jaberi, Roskilde.
353) Naela
Majid Jabri, Allerød.
354) Nasima
Jalawan, Køge.
355) Abdi
Ibrahim Jama, København.
356) Kiin
Mahamud Jama, Aarhus.
357) Chawan
Jamal, Favrskov.
358) Usama
Ibrahim Jamal, Aarhus.
359) Billy
Jaroenphon, Lolland.
360) Ahmad
Jabeer Jasem, Odense.
361) Abaz
Jashari, Horsens.
362) Hanaa
Hazam Jasim, Herning.
363) Zainb
Faleh Jasm, Odense.
364) Zaineb
Abdullah Jasmin, København.
365) Boshra
Khedhayar Jawad, København.
366) Ata
Jazaiery, Horsens.
367) Thusyanthy Jegan, Aalborg.
368) David
Jensen, København.
369) Yaneth
Amparo Jensen, Gladsaxe.
370) Flavia
Haule Jepsen, København.
371) Xin
Jia, Aarhus.
372) Lanying
Johansen, Aabenraa.
373) Santhapriya Anton Gnanapragasam Joseph,
Vejen.
374) Omar
Jørgensen, Vejle.
375) Ali
Farmand Kabir Noori, Stevns.
376) Asad
Abed Kadhim, Rødovre.
377) Ghufran
Ismail Kadhum, Viborg.
378) Janet
Kemirembe Kaka, Odense.
379) Nasima
Kamgar, Aarhus.
380) Ranin
Thamer Kamil, København.
381) Manijeh
Kamyar, Helsingør.
382) Khalid
Bautista Kanan, København.
383) Ali
Jaffar Karam, Aarhus.
384) Mais
Thabet Karim, Aarhus.
385) Azizullah Karimi, Hillerød.
386) Golaley
Karimi, Holstebro.
387) Hasibullah Karimi, Odense.
388) Christophe Katemere Nturumbu, Slagelse.
389) Hmoud
Rahim Katiea, København.
390) Harpreet Kaur, Ishøj.
391) Nirmal
Kaur, Greve.
392) Khouloud Mohammad Bourhan Kayal,
Hillerød.
393) Maryam
Keshtkar, Frederiksberg.
394) Therese
Zaneba Kette, Holbæk.
395) Abdellatif Khadraoui, Albertslund.
396) Samera
Khairi, Aarhus.
397) Nahla
Ali Khalaf, Gentofte.
398) Farah
Khalid, Aarhus.
399) Abdalla
Khalaf Aklah Khalif, Herning.
400) Jin
Haval Khalil, Høje-Taastrup.
401) Shermin
Haval Khalil, Høje-Taastrup.
402) Sam
Salam Warsan Khamisi, Viborg.
403) Fatima
Farooq Khan, København.
404) Laxuman
Khanal, København.
405) Alisha
Khatri, Frederiksberg.
406) Enaam
Abdul Gabbar Khazal, Aalborg.
407) Maliha
Khedri, Køge.
408) Ahamad
Ali Khiri, Frederiksberg.
409) Ahmad
Mahidi Khiri, Frederiksberg.
410) Mahbuda
Khiri, Frederiksberg.
411) Diba
Khoja, Aalborg.
412) Nissar
Ahmad Khurrami, Fredericia.
413) Mohammad Hassan Khwaber, Odense.
414) Huyen
Bich Kim, Høje-Taastrup.
415) Aseem
Kinra, København.
416) Coco
Sungua Kisule, Vejle.
417) Aleksei
Klassen, København.
418) Arkan
Nashat Thomas Klozy, Rødovre.
419) Teresa
Lourenço Kofod-Olsen, Syddjurs.
420) Esra
Nelly Kozad, Gribskov.
421) Nillab
Kozlic, Ballerup.
422) Matilde
Kristensen, Vesthimmerland.
423) Jalal
Kuhi, Aarhus.
424) Kamal
Saadi Kuran, København.
425) Mohamad
Kaawach, Slagelse.
426) Antesar
Razzak La'Abi, Fredensborg.
427) Heela
Lakanval, Svendborg.
428) Mamma
Lakhdari, Aarhus.
429) Tom
Phongsakorn Larsen, Herlev.
430) Parveen
Lata, København.
431) Tara
Mahmud Latif, København.
432) Yonas
Johannes Lemita, Norðragøta.
433) Rita
Jegorovna Lents, København.
434) Chunjian Li, Ballerup.
435) Lin Lu
Li, København.
436) Yuefen
Li, Aalborg.
437) Zhigang
Li, Aalborg.
438) Julia
Lindkold, København.
439) Shan
Liu, København.
440) Zhiwei
Liu, Roskilde.
441) Alen
Ljatifi, Lolland.
442) Mercedes Paola Llerena Vasquez,
København.
443) Basil
Nahedh Fathullah Loca, Aalborg.
444) Dakang
Lu, Frederiksberg.
445) Idsaya
Lundh, Guldborgsund.
446) Dinh
Tam Luong, København.
447) Lin
Ma, Lejre.
448) Yu Mei
Madsen, Vordingborg.
449) Wacon
Abdinasir Mahamud, Odense.
450) Bahaa
Muthaher Mahhuli, Næstved.
451) Tamara
Vardanovna Makarjan, Hedensted.
452) Anwar
Malek Haider Karam, Lyngby-Taarbæk.
453) Lilian
Maria Carolina Malmgren, Assens.
454) Bakhtiar Hassan Mam-Taha,
Høje-Taastrup.
455) Yoram
Karabagega Manirakiza, Thisted.
456) Leela
Manoharan, Ikast-Brande.
457) Maziad
Massaad Manshad, Odense.
458) Ali
Hussein Manshed, Herning.
459) Kazbek
Matchukaev, Ballerup.
460) Fatima
Matchukaeva, Ballerup.
461) Kameta
Matchukaeva, Ballerup.
462) Premila
Mathurathan, Frederikshavn.
463) Swlef
Awad Mayzer, Odense.
464) Nazarena Mazzaro, Penang i Malaysia.
465) Germaine Wa Biaya Mbombo, Skanderborg.
466) Labinot
Mehmeti, Haderslev.
467) Adnan
Mekki, Rudersdal.
468) Dina
Mekki, Rudersdal.
469) Violeta
Christina Miranda Mendoza, Høje-Taastrup.
470) Samer
Majid Mhatlaf, Ringkøbing-Skjern.
471) Nawaz
Mhtar, Slagelse.
472) Marie
Marwa Youhanna Mikkelsen, Svendborg.
473) Marzieh
Minabian Nejad, Egedal.
474) Ali
Reza Mir, Aalborg.
475) Polina
Poylos Younan Mirza, Holstebro.
476) Behnaz
Alizadeh Mirzanagh, Høje-Taastrup.
477) Samim
Mirzazadeh, Køge.
478) Tamim
Mirzazadeh, Næstved.
479) Benjamin Misimovic, København.
480) Sabina
Misimovic, København.
481) Elena
Moayed-Mohseni, Aarhus.
482) Michael
Johannes Henricus Adrianus Moerenhout, Rudersdal.
483) Justine
Musoke Mogensen, Holstebro.
484) Ibrahim
Yassin Mohamed, Aarhus.
485) Mahamed
Ahmed Mohamed, Odense.
486) Gholam
Mohammad, Aabenraa.
487) Moni
Abdul Rahim Mohammad, Vejle.
488) Mydia
Omar Mohammad, Næstved.
489) Nour
Walid Mohammad, Gribskov.
490) Basil
Mohammad Ali, Holbæk.
491) Ilyas
Hassan Mohamud, København.
492) Mukhtar
Ali Mohamud, København.
493) Patimarani Mohan, Aalborg.
494) Anita
Mohandespoor, Gentofte.
495) Naveeda
Mohib, Hjørring.
496) Nadia
Mojadedi, Aarhus.
497) Franck
Alex Olivier Molou, Gladsaxe.
498) Mehdi
Moradi, Norddjurs.
499) Ljuan
Morina, Næstved.
500) Stephanie Ellegård Moselund,
Aalborg.
501) Ammar
Moualla, Frederiksberg.
502) Farah
Mourad, København.
503) Ahmad
Shah Mousavi, Aarhus.
504) Mouna
Mohammad Ali Moutamadi, Hillerød.
505) Ruben
Movsesyan, Furesø.
506) Nasrollah Mozafari Dehpagaei, Gentofte.
507) Nelly
Munezero, Helsingør.
508) Kakabra
Muradi, Aarhus.
509) Ahmad
Flueh Musa, Kalundborg.
510) Fatima
Issa Musa, Kalundborg.
511) Besoz
Taher Mustafa, Esbjerg.
512) Sayran
Muhamad Mustafa, Odense.
513) Kreshnike Mustafaj, Næstved.
514) Estela
Aires Imbiriba Møller, København.
515) Fernando Aires Imbiriba Møller,
København.
516) Judith
Sarmiento Møller, Tårnby.
517) Patcharita Sai Sunkhunthod Møller,
Herlev.
518) Piyada
Sunkhunthod Møller, Herlev.
519) Yusuf
Abdulahi Maalin, København.
520) Juma N
Kunda, Kalundborg.
521) Hossein
Ali Nabizada, Vejle.
522) Roqia
Najafi, Kolding.
523) Jonas
Najami, Rødovre.
524) Sundis
Fadhel Najeeb, Odense.
525) Melvina
Najjar, Brønderslev.
526) Paulina
Nandawula, Viborg.
527) Margaret Nannyonga, Glostrup.
528) Tahereh
Nasimi, København.
529) Hamasah
Nawaz, Aarhus.
530) Mohammad Ehsan Nawroz, Roskilde.
531) Galawezh Nawzari, Allerød.
532) Ilena
Nazar, Favrskov.
533) Nazim
Nazar, Favrskov.
534) Nasrin
Nazeri, Furesø.
535) Khatera
Mohammad Nazir, Tønder.
536) Mette
Engel Nebenmayer, Hvidovre.
537) Sirilux
Neldeberg, Fredensborg.
538) Etian
Milad Nemer, Rødovre.
539) Ernestine Calliste Ngo Manyim, Gribskov.
540) Chi
Nghia Nguyen, Odense.
541) Fazalhaq Niazi, Fredensborg.
542) Anna
Lemmen Nielsen, Frederiksberg.
543) Iberkys
Lazara Nielsen, København.
544) Mathias
Santos Nielsen, Berlin i Forbundsrepublikken Tyskland.
Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om
dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7.
juni 2004.
545) Otto
Lemmen Nielsen, Frederiksberg.
546) Mariam
Nizamy, Brøndby.
547) Chantal
Nizigama, København.
548) Rabia
Nomani, Aalborg.
549) Faezeh
Nourani, Ringsted.
550) Khorshid Nouri, Roskilde.
551) Therese
Nsamba, Sønderborg.
552) Celeste
Nshimiyimana, København.
553) Mohammad Sabah Nuri,
Ringkøbing-Skjern.
554) Mahamed
Mahamud Nuur, Holbæk.
555) Barbara
Tine Wambui Nyakiri, Kolding.
556) Ellen
Nyiranzabahimana, Svendborg.
557) Abdelilah Nyman, København.
558) Sandi
Omid Naamat, Sorø.
559) Louisa
Obari, Fredensborg.
560) Dale
Odiwuor Odeph, Aalborg.
561) Dalita
Zaya Odesho, Odder.
562) Fariha
Morsal Olawi, Frederikshavn.
563) Sayed
Jamalluddin Olawi, Frederikshavn.
564) Zahra
Olawi, Frederikshavn.
565) Samuel
Sinkamba Olsen, Herning.
566) Mohamed
Hasan Omar, Aalborg.
567) Nahid
Osmai, Fredericia.
568) Mohamed
Abdulle Osman-Gagale, Aarhus.
569) Pasa
Osmanovic, Nyborg.
570) Delaram
Ostadian, Gentofte.
571) Anton
Spada Owusu, Barcelona i Spanien. Indfødsretten kan
fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk indfødsret,
jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni 2004.
572) Saya
Goud Padala, Gladsaxe.
573) Khaled
Paikar, Aarhus.
574) Masoomah Paiman, Rødovre.
575) Himatullah Sharif Paiwand, Aarhus.
576) Homeira
Panah, Frederikssund.
577) Elisa
Panahi, Aarhus.
578) Juana
de la Cruz Paz Alfaro, Slagelse.
579) Elena
Løkke Pedersen, Horsens.
580) Erica
Jimena Pedersen, Greve.
581) Monica
Muthukumara Unnehelage Peiris, Ballerup.
582) Natasa
Pesic, Jammerbugt.
583) Poul
Petrof, Solrød.
584) Thi Thu
Pham, Odense.
585) Hong
Anh Phan, Horsens.
586) Paphawarin Phatnu, København.
587) Danijel
Pljevaljcic, Haderslev.
588) Fadila
Podbicanin, Nordfyn.
589) Fatima
Popal, Randers.
590) Andrei
Poukinski, Guldborgsund.
591) Behnam
Pour Abolghasem, Vejle.
592) Viktoriya Pukinskaya, Guldborgsund.
593) Rezaq
Qari, Kolding.
594) Avan
Kamal Qasem, Aalborg.
595) Mohammad Mukhtar Qaymi, Kalundborg.
596) Jinhua
Qiu, Solrød.
597) Mariam
Qorbani, Thisted.
598) Mohammad Zamir Rafa-Amiri, Aalborg.
599) Zahra
Adnan Rafati, Ringsted.
600) Abdul
Hamid Rahimi, Aarhus.
601) Ali
Najem Abdullah Rahman, Odense.
602) Nour
Rahman Abdel Rahman, Viborg.
603) Anna
Raimensborg, Aarhus.
604) Jeyanthymala Rajanesan, Herning.
605) Viset
Raksa, Rødovre.
606) Ferki
Rama, Holbæk.
607) Inger
Andrea Christine Engell Randa, Mariagerfjord.
608) Neela
Rasekh, Stevns.
609) Akbar
Rashidi, Fredericia.
610) Ghulam
Yahya Rasikh, Skanderborg.
611) Flordeliza Q Rasmussen, Hvidovre.
612) Katanyu
Ekløv Rasmussen, Odsherred.
613) Aseel
Haitham Abdul Satar Rasool, Odense.
614) Mohammad Zobair Rayeq, Randers, dog uden
virkning for ansøgerens barn født i 1995.
615) Hannane
Reftani, København.
616) Azizeh
Rezaie, Furesø.
617) Thomas
Steven Løgstrup Riebs, Culver City i USA.
618) Alexander Rosenberg, Aarhus.
619) Arezou
Rouhani, Hillerød.
620) Randa
Sabbah, Aarhus.
621) Midia
Raoof Saber, Guldborgsund.
622) Ajmal
Sadat, Fredericia.
623) Ghulam
Rasool Sadat, København.
624) Morteza
Safar, Dragør.
625) Farzad
Safari, Haderslev.
626) Sahat
Safari, Odense.
627) Ajmal
Safi, Aalborg.
628) Enayatullah Safi, København.
629) Elvedina Sahat, Høje-Taastrup.
630) Asha
Said, København.
631) Aiead
Faread Saied, Høje-Taastrup.
632) Andrej
Sajfutdinov, København.
633) Wahid
Sakhizadeh, Hillerød.
634) Abdul
Samad Salam, Viborg.
635) Amna
Youssef Saleh, Esbjerg.
636) Batoul
Mahdi Saleh, København.
637) Haidar
Saleh, København.
638) Israa
Youssef Saleh, Esbjerg.
639) Salm
Latif Salem, København.
640) Walid
Khalid Salih, Faxe.
641) Badrea
Farhan Salman, Odense.
642) (Udgået).
643) Balsam
Adheed Samarri, Køge.
644) Ravinder Pal Singh Sandahl, Ballerup.
645) Sanaz
Sartipzadeh Zanganeh, Fredericia.
646) Tanja
Sarvan, Horsens.
647) Ahmad
Gheis Sarvari, Frederikshavn.
648) Arghavan Sarvari, Frederikshavn.
649) Azizullah Sarwari, Kolding.
650) Ebrahim
Sattari, Frederiksberg.
651) Nour
Maher Sawan, København.
652) Stefano
Schiavuta, Vordingborg.
653) Simon
Schiøttz-Christensen, Shanghai i Folkerepublikken
Kina. Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i
lov om dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr.
422 af 7. juni 2004.
654) Mohammed Abdul Khaled Shaikh,
København.
655) Yosef
Shairzad, Herning.
656) Sahar
Shamsian, Gladsaxe.
657) Bahar
Slewa Boya Shankola, Aalborg.
658) Cherakhan Kamal Sharif, København.
659) Karima
Sharifi, Favrskov.
660) Faris
Abdulamir Shatie, Høje-Taastrup.
661) Widad
Msalam Shatub, Herning.
662) Nisar
Ahmad Shayestagul, København.
663) Jafar
Ali Sherin Ali, Frederikssund.
664) Farzana
Sherzai, Hillerød.
665) Fahed
Dardouh Sheyaa, Esbjerg.
666) Ahmad
Samsor Shirzoi, Aarhus.
667) Marjan
Shojai, Sønderborg.
668) Nasr
Ibrahim Shokor, København.
669) Jaswinder Singh, Rudersdal.
670) Jatinder Pal Singh, København.
671) Sutharsan Sivagnanasuntharam, Favrskov.
672) Puspalatha Sivasothy, Odense.
673) Yana
Skandary, Aarhus.
674) Wendy
Pinto Slesvig, Greve.
675) Samuel
Molina Sohns, Helsingør.
676) Omar
Souleiman, Aarhus.
677) Fatima
Soultygova, Ringkøbing-Skjern.
678) Shemsije Spahiju, Fredericia.
679) Jaike
Spijkerman, Aarhus.
680) Lucia
Alejandra Stacey Retamal, København.
681) Goran
Stankovic, Aarhus.
682) Akram
Karam Sulaiman, Nyborg.
683) Abdulla
Sulaimankhel, Roskilde.
684) Lina
Sulaimankhel, Roskilde.
685) Hashmatulla Abdulwoodod Suliamankhel,
Roskilde.
686) Majed
Humoud Hilal Suliman, København.
687) Atiqurahman Sultanzai, Haderslev.
688) Hanisa
Suta, Tårnby.
689) Anab
Hussein Suudi, København.
690) Kethini
Suventhiranathan, Lyngby-Taarbæk.
691) Sureerat Suwannabut, København.
692) Hussam
Kamal Saad, Hørsholm.
693) Enas
Saad Hamid, Ballerup.
694) Mohammad Homayoun Saadat, Roskilde.
695) Emma
Saadati Rad, Gladsaxe.
696) Eva
Taha, Hjørring.
697) Fuat
Talay, København.
698) Atai
Tang, Aalborg.
699) Sofia
Tang, Aalborg.
700) Kasim
Agil Taraf, Odense.
701) Shokria
Tasal, Fredericia.
702) Ibrahim
Tashkilot, Aalborg.
703) Joseph
Tchomtchidji, Esbjerg.
704) Octavie
Fongang Tchomtchidji, Esbjerg.
705) Alemtshay Tewolde, Greve.
706) Suganthini Thambirajah, Odense.
707) Sivajothy Thangarajah, Aarhus.
708) Inthumathy Thayalan, Aalborg.
709) Lava
Thusanth Thayarajan, Fredericia.
710) Gloria
Maria Manalo Thomsen, Helsingør.
711) Anais
Elisabeth Tinez, Bruxelles i Belgien. Indfødsretten
kan fortabes i henhold til § 8 i lov om dansk
indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7. juni
2004.
712) Anouk
Jeanne Wittrup Tinez, Bruxelles i Belgien.
Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om
dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7.
juni 2004.
713) Renata
Mejetova Toft, Ballerup.
714) Raghad
Khalid Said Toshi, Aalborg.
715) Yacouba
Traore, Lolland.
716) Paulin
Tsoko Abediang, København.
717) Sara
Abdallah Tumeh, Vejle.
718) Natalie
Asal Vaghef, København.
719) Rajaa
Vedskov, Glostrup.
720) Elvir
Vejo, Lejre.
721) Oriana
Carolina Vestergaard, Holstebro.
722) Vijayakaran Vignarajah, Odense.
723) Peiling
Chen Vissing, København.
724) Alexander Vorm, Eidsvoll i Norge.
Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om
dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7.
juni 2004.
725) Amena
Wardak, Næstved.
726) Raed
Sallal Wasmi, Lyngby-Taarbæk.
727) Shenghao Wei, Faxe.
728) Hector
Julius Canger Wielechowski, New York i USA.
Indfødsretten kan fortabes i henhold til § 8 i lov om
dansk indfødsret, jf. lovbekendtgørelse nr. 422 af 7.
juni 2004.
729) Ray
Thom Will, København.
730) Ami Sue
Williamson, Silkeborg.
731) Zhakmin
Yadgari, Aarhus.
732) Majed
Emanuel Yako, Skanderborg.
733) Lin
Yaojia, Næstved.
734) Fahima
Yar Mohammad, Frederikssund.
735) Maher
Mohammad Yassin, Ringsted.
736) Halil
Yildiz, Ringsted.
737) Luiza
Orha Misho Yokhana, Silkeborg.
738) Hussein
Saleim Yousif, Brøndby.
739) Wasan
Abed Yousif, Solrød.
740) Yousif
Yahia Yousif, Herlev.
741) Mohamad
Saiar Youssef, Allerød.
742) Rohelat
Youssef, Allerød.
743) Youssef
Kiriakos Youssef, Randers.
744) Wenfang
Yu, København.
745) Yihua
Yu, Rudersdal.
746) Lela
Yusufi, Sønderborg.
747) Rajab
Ali Yusufi, Sønderborg.
748) Mirlinda Zabeli, Aabenraa.
749) Kichai
Zadran, Egedal.
750) Mirza
Ali Zadran, Egedal.
751) Susan
Zahraei, Tårnby.
752) Mohammad Mustaf Ahmad Zai,
København.
753) Vinod
Arun Kumar Zakkam, Gladsaxe.
754) Saleem
Shah Zalmai, Stevns.
755) Humayoun Zamani, Odense.
756) Azizallah Zamani Moghadam, Horsens.
757) David
Zareifard, København.
758) Sayeda
Zazi, Aalborg.
759) Sumia
Abdulghafar Zebn, Odense.
760) Jomah
Hussain Zenal, Odder.
761) Marva
Abdul Star Zenal, Aarhus.
762) Arsim
Zeneli, Kolding.
763) Yan
Zhang, Glostrup.
764) Maggie
Xiao Ling Zheng, Hvidovre.
765) Haosheng Zhou, Gladsaxe.
766) Guanglei Zhu, Kalundborg.
767) Jinliang Zhu, Aarhus.
768) Ghader
Khalil Ziab, Rødovre.
769) Khalid
Ziani, København.
770) Lina
Adel Zidan, Middelfart.
771) Tahrir
Salim Alias Zito, Lolland.
772) Mathias
Zwanenburg, Viborg.
773) (Udgået).
774) Mohamad
Aazam, Kolding.
§ 2. Endvidere meddeles
indfødsret til nedennævnte, såfremt de senest
den 30. april 2015 er løst fra deres statsborgerretlige
forhold til vedkommende fremmede stater:
775) Pilar
à Porta, Frederiksberg.
776) Aesar
Abdul Razak Abbas, Næstved.
777) Rawan
Abdelrahim, Hedensted.
778) Suada
Abduli, Hvidovre.
779) Avni
Abdurahmani, København.
780) Dora
Acheampong, Greve.
781) Shukri
Ismail Adams, København.
782) Comfort
Adjaka, Sønderborg.
783) Cengizhan Agis, København.
784) Mine
Hatun Agis, København.
785) Christopher Agu, København.
786) Mona
Ghalib Ahmad, Tårnby.
787) Sibel
Ajrulovska, Lyngby-Taarbæk.
788) Leyla
Akçay, Odense.
789) Baris
Akdeniz, Varde.
790) Ayse
Akgül, Tårnby.
791) Athmar
Al Jeburi, København.
792) Jamilah
Khleif Bani Al-Badri, Odense.
793) Oxana
Albana, Gentofte.
794) Ayob-Farouk Al-Barzanji,
København.
795) Inga
Borislavna Albeck, Allerød.
796) Suzana
Aleksic, Greve.
797) Tahrer
Turky Al-Ghazzi, Odense.
798) Danial
Osman Ali, Næstved.
799) Ahmet
Ünal Alici, Næstved.
800) Liridona Aliti, Ballerup.
801) Muhadin
Aljilji, Ballerup.
802) Salwa
Zaibel Shalal Al-Rikabi, København.
803) Issa
Firas Jasim Al-Rubaie, Aarhus.
804) Ahmad
Kassem Ahmad Al-Sabonji, Aalborg.
805) Karar
Tahsin Abdul Qader Al-Saidi, Odsherred.
806) Wrood
Tashin Abdul Qader Al-Saidi, Holbæk.
807) Aseel
Muayad Kassem Al-Sheikhali, Skive.
808) Kenar
Ihsan Saleh Al-Taishi, Aalborg.
809) Asel
Jasem Mohisen Al-Zohairi, Aalborg.
810) Zibidzete Amet, Brøndby.
811) Dasha
Andersen, Randers.
812) Laura
Andersen, København.
813) Maradona Andrios, Silkeborg.
814) Gloria
Serwaa Antwi, København.
815) Belgin
Arabaci, Lyngby-Taarbæk.
816) Kübra Arabaci, Vallensbæk.
817) Umair
Arif, København.
818) Emine
Dzaferi Arifi, Ballerup.
819) Mehmet
Atan, Silkeborg.
820) Nurgül Atan, København.
821) Bülent Atici, København.
822) Inese
Audara, København.
823) Rukiye
Avci, Aarhus.
824) Selma
Avci, Brøndby.
825) Hazir
Avdijaj, Randers.
826) Daniel
Averian, København.
827) Burhan
Aydin, Herlev.
828) Muhammad Farhan Azeem, København.
829) Rabia
Noor Azhar, Glostrup.
830) Dragan
Badic, Næstved.
831) Melike
Bakir, København.
832) Mesure
Baldan, Odder.
833) Baysen
Baran, Greve.
834) Melike
Baran, Glostrup.
835) Haik
Baronian, Aarhus.
836) Burhan
Basoda, Glostrup.
837) Maria
Saldzieva Beck, Frederiksberg.
838) Marit
Beckmann, Tønder.
839) Shahnaz
Begum, Frederiksberg.
840) Paul
John Benfer, Roskilde.
841) Gani
Berisha, Odense.
842) Anna
Berndt, Aabenraa.
843) Agata
Maria Berska, Silkeborg.
844) Lyubov
Bezlyudova, Holstebro.
845) Volodymyr Bezvikonny, Skive.
846) (Udgået).
847) Meltem
Bilici, Kolding.
848) Saida
Bivi, Brøndby.
849) Zora
Bonic, Slagelse.
850) Cristina Bratu, Hjørring.
851) Claris
Madalina Breten, Furesø.
852) Svitlana Broe, Odense.
853) Lai Thi
Bui, Ishøj.
854) Tatiana
Butbaeva, Gladsaxe.
855) Izabela
Iwona Butenko-Olesen, Egedal.
856) Yasemin
Cakin, Tårnby.
857) Özlem Cakmak, Frederiksberg.
858) Danijel
Calavandic, Randers.
859) Gültekin Caliskan, Rødovre.
860) Natalia
Nikolajevna Calmann, Vesthimmerland.
861) Tugba
Canbaz, København.
862) Nesrin
Celik, København.
863) Liudmyla Cherhynets, København.
864) Dorota
Januchta Christensen, Esbjerg.
865) Beata
Miroslawa Bragiel Christiansen, Svendborg.
866) Edyta
Beata Christiansen, Skanderborg.
867) Katre
Kõllo Christiansen, Haderslev.
868) Ala
Christoffersen, Tønder.
869) Rita
Christophson, Sønderborg.
870) Cornelia-Amélie Ciacoi,
København.
871) Ayse
Gül Çildir, Ikast-Brande.
872) Ümran Citirak, Fredensborg.
873) Özlem Citirak, Fredensborg.
874) Leroy
Collins, København.
875) Erdal
Dag, Greve.
876) Servet
Dag, Fredensborg.
877) Amanda
Dahl, Brøndby.
878) Basak
Danaci, Vordingborg.
879) Tetyana
Viktorivna Danielsen, Odense.
880) Samera
Dar, København.
881) Günay Demir, Høje-Taastrup.
882) Burak
Demirci, Gladsaxe.
883) Julia
Desvig-Jensen, Ringsted.
884) Pinar
Dinc, Brøndby.
885) Danijel
Djekic, Holbæk.
886) Vesna
Djordjevic, Hjørring.
887) Faik
Dogan, Holstebro.
888) Natalia
Dolgova, Høje-Taastrup.
889) Ana
Maria Dorofte, Sønderborg.
890) Jakob
Wagener Dreyer-Stapput, København.
891) Natalia
Drozd, Aarhus.
892) Phong
Chi Du, Vejle.
893) Arblina
Durguti, Vejen.
894) Funda
Durmaz, Rødovre.
895) Drilon
Durmishi, Tårnby.
896) Bojan
Elek-Buric, Glyvrar.
897) Stephanie Enz, København.
898) Meltem
Ercan, Aarhus.
899) Ben
Owen Erickson, København.
900) Robert
Edward Etches, Assens.
901) Shahad
Fayez, Herning.
902) Ilir
Fazliu, Odsherred.
903) Mevlije
Fejzulai, Herlev.
904) Portia
Feubode, København.
905) Ziyattin Fidan, København.
906) Bülent Filikci, Greve.
907) Shelan
Jalal Fiqi Saed, Herlev.
908) Yuna
Fralova, København.
909) Jesse
Joe Frimpong, Albertslund.
910) Thomas
Frost, Horsens.
911) Berat
Gashi, Lolland.
912) Driton
Gashi, Jammerbugt.
913) Miside
Gashi, Jammerbugt.
914) Saranda
Gashi, Haderslev.
915) Helen
Jamil Gergis, København.
916) Mustafa
Gezen, Frederikssund.
917) Lidija
Gibbons, Ballerup.
918) Robert
Gniadecki, Gentofte.
919) Oleksandr Grachov, Aalborg.
920) Elzbieta Grau, Kolding.
921) Ioulia
Grebeliouk, Vejle.
922) Marina
Gubar, Aalborg.
923) Muhammet Muhlis Gülabioglu,
Gribskov.
924) Emel
Gülal, Odense.
925) Erkan
Gölcük, Egedal.
926) Anna
Maria Gaarden, Silkeborg.
927) Shqiprim Hafizi, Faaborg-Midtfyn.
928) Denisa
Nicoleta Hagiescu, København.
929) Drilon
Hajdari, Lolland.
930) Jörn Martin Hajek, Aarhus.
931) Djavit
Hajrizi, Odense.
932) Leonard
Hajrizi, Odense.
933) Olga
Kotchetkova Hallberg, Høje-Taastrup.
934) Sadaf
Hameed, København, dog uden virkning for
ansøgerens børn født i 2001, 2006 og 2009.
935) (Udgået).
936) Elena
Hansen, Herlev.
937) Patrycja Hansen, København.
938) Reka
Rozsa Hansen, Svendborg.
939) Darya
Hardzei, Kerteminde.
940) Andreea
Odette Hategan, Kolding.
941) Oksana
Markova Heder, Aabenraa.
942) Grace
Ann Heim, Sønderborg.
943) Helen
Clara Hemsley, København.
944) Edita
Hermann, Lyngby-Taarbæk.
945) Barbara
Hinz, Lemvig.
946) Dorota
Misztela Holst, Struer.
947) Sanela
Husejnovic, Tønder.
948) Nidhal
Hasan Hussain, Aarhus.
949) Shamim
Hussain, Albertslund.
950) Zulifqar Hussain, Ishøj.
951) Nurije
Ibraimi, København.
952) Mia
Sørensen Iken, Hvidovre.
953) Sorarer
Resone Iqbal, København.
954) Atilla
Isci, Frederiksberg.
955) Walid
Khaled Ishaq, Aarhus.
956) Suada
Ismaili, København.
957) Qendresa Ismajli, Sønderborg.
958) Lubna
Issa, Haderslev.
959) (Udgået).
960) Saher
Jafri, Ballerup.
961) Aishah
Jensen, Ballerup.
962) Cristina Jensen, Haderslev.
963) Ekaterina Jurievna Jensen, Randers.
964) Mirela
Jensen, Aalborg.
965) Yanirda
del Valle Jensen, Slagelse.
966) Dafina
Jetullahu, Kolding.
967) Zeljko
Jotic, Tórshavn.
968) (Udgået).
969) Kemal
Jugovic, Aarhus.
970) Irina
Jørgensen, Odense.
971) Rafid
Sarkes Pols Kajo, Esbjerg.
972) Zeliha
Kara, Vallensbæk.
973) Özlem Kara, Ishøj.
974) Davud
Karabulut, Aarhus.
975) Allmeden Kasapi, Aalborg.
976) Viktoriya Kasperuk, København.
977) Deyar
Kasso, Odense.
978) Maxim
Katchanov, København.
979) Tatiana
Alexandrovna Kejlstrup, Vejen.
980) Dejan
Keseric, København.
981) Sumar
Salman Khalaf, Aarhus.
982) Mariam
Zubear Khan, Ballerup.
983) Mohammad Kasan Khan, Gladsaxe.
984) Nisar
Khan, København.
985) Maxim
Khomiakov, København.
986) Ebru
Kice, Lolland.
987) Heidi
Kilgour, Vágur.
988) Elizabeth Margaret Evelyn Kjeldsen,
Solrød.
989) Mary-Collet Preye Kjær,
Hillerød.
990) Dian
Kjærgaard, Hvidovre.
991) Birte
Knutzen, Frederiksberg.
992) Sadiye
Koc, København.
993) Neslihan Koctas, Skive.
994) Ismail
Korkmaz, København.
995) Jozef
Korzeniowski, Odense.
996) Kateryna Kotko, Brøndby.
997) Igor
Kozin, Roskilde.
998) Anna
Justyna Kozlowska, Vejle.
999) Nadine
Krasnigi, Holbæk.
1000) Maria
Magdalena Kristensen, Frederikshavn.
1001) Arkadiusz Krol, Sorø.
1002) Selma
Kuckovic, Herning.
1003) Pawel
Kurtycz, København.
1004) Kevser Kücük, København.
1005) (Udgået).
1006) Naime
Kücükkart, Albertslund.
1007) Emra
Kücükyildiz, Odense.
1008) Esma
Köse, Ishøj.
1009) Jelena Labonarska, Ikast-Brande.
1010) Kerstin Lagoni, Haderslev.
1011) Belinda Naar Lamle Lamptey,
København.
1012) Iryna
Lindegaard, Lolland.
1013) Muharem Ljutic, Aabenraa.
1014) Kim
Lan Lu, Frederikshavn.
1015) Agnieszka Maria Lucassen, Aabenraa.
1016) Marjan Lucic, Ærø.
1017) Svitlana Lutchyn, København.
1018) Zianab H Mahadi, København.
1019) Clara
Majed Poles, Esbjerg.
1020) Angela Malic, Svendborg.
1021) Borivoj Manojlovic, Ikast-Brande.
1022) Sadaf
Mazhar, Hvidovre.
1023) Frank
Helge Melms, Skanderborg.
1024) Hala
El Sayed Hussein Mersal, Holbæk.
1025) Smail
Mesic, Odense.
1026) Marina Gennadievna Messermann, Gribskov.
1027) Müslim Metin, Aarhus.
1028) Janet
Mikkelsen, Aarhus.
1029) Elzbieta Teodozja Mikulska, Bornholm.
1030) Izabela Mikutajcis, Gladsaxe.
1031) Ilma
Sanchez Paredes Mogensen, Aalborg.
1032) Lubna
M Mohammad, København.
1033) Umai
Habiba Mohsin, Frederiksberg.
1034) Ramona Lavinia Molnar, Frederiksberg.
1035) Nadine Morgan, København.
1036) Aneta
Mrugowski, Kolding.
1037) Elvis
Mujnovic, Hjørring.
1038) Gzim
Muli, Esbjerg.
1039) Ahmad
Latif Mustafa, Skanderborg.
1040) Valya
Svetoslavova Møller, Fredensborg.
1041) Siran
Moh'd Nadir, Randers.
1042) (Udgået).
1043) Hamed
Dakhil Nasser, Roskilde.
1044) Sara
Rose Newell, Aarhus.
1045) Trang
Thi Nguyen, Kolding.
1046) Miriam Nicolaysen, Kolding.
1047) Marianne Nielsen, Syddjurs.
1048) Vita
Kragh Reesen Nielsen, Sønderborg.
1049) Svetoslav Nikolov, Furesø.
1050) Alberina Nishori, Næstved.
1051) James
Novakovic, Helsingør.
1052) Antonina Nørgaard, Vesthimmerland.
1053) Elena
Vladislavovna Olsen, Skive.
1054) Ali
Ahmed Omar, Næstved.
1055) Lina
Omaryri Al-Muhanna, Allerød.
1056) Liza
Khaled Omaryri Al-Muhanna, Rødovre.
1057) Lucy
Oppong, Odense.
1058) Shkurte Orlishta, Aabenraa.
1059) Alan
Ozbek, Hvidovre.
1060) Nihaya Boya Denha Palandar, Egedal.
1061) Anna
Paradecka, Aarhus.
1062) Pia
Pawlowski, Aarhus.
1063) Bylent Peja, Mariagerfjord.
1064) Shenaj Peja, Mariagerfjord.
1065) Silvia Petersen, Aarhus.
1066) Thu
Trang Phan, København.
1067) Dino
Pipic, Horsens.
1068) Marina Sergeevna Poulsen, Horsens.
1069) Ethel
Marie Roper Prytz, Helsingør.
1070) Sami
Hasan Ahmad Qasim, København.
1071) Anthony Quardi, Aarhus.
1072) Tanzela Rafiq, København.
1073) Kristina Rahbek, Herning.
1074) Ismar
Ramadanovic, København.
1075) Shpresa Rasimi, København.
1076) Sanie
Ismail Redzheb, Vejle.
1077) Salman Arshad Rehman, Ballerup.
1078) Donike Rexha, Langeland.
1079) Dounia Righi, Aabenraa.
1080) Ymer
Rizvani, Svendborg.
1081) Ilona
Rosenlund, Nordfyn.
1082) Donjeta Runjeva, Nyborg.
1083) Fatou
Saidy, Lyngby-Taarbæk.
1084) Fatime Salai, København.
1085) Zeena
Adil Saleem, Holbæk.
1086) Mirko
Salewski, København.
1087) Ruzdi
Salihi, Sønderborg.
1088) Rinor
Salihu, Randers.
1089) Jeffrey Howard Salka, Furesø.
1090) Harika Salman, Brøndby.
1091) Tugba
Sarac, København.
1092) Alpdogan Sari, Rødovre.
1093) Evin
Sari, Vallensbæk.
1094) Urszula Seide, Haderslev.
1095) Irina
Semjakina, Gladsaxe.
1096) Ayse
Nigar Sert, Fredensborg.
1097) Arta
Vesna Shabaj, København.
1098) Nasira Shafi, Vallensbæk.
1099) Shazma Khadim Shah, Høje-Taastrup.
1100) (Udgået).
1101) Yuliya Shuysky, Holstebro.
1102) Katarzyna Ewa Skoularakos, Aarhus.
1103) Fransis Mikhaiel Somo, Næstved.
1104) Reda
Kristutyte Sparrested, København.
1105) Mirna
Spasojevic, Aarhus.
1106) Mihai
Stanciu, Fredensborg.
1107) Galina Vasilievna Starikova, Aarhus.
1108) Thoai
Dung Stauning, Frederiksberg.
1109) Jonce
Stoimenov, Skive.
1110) Damir
Stojkovic, Aalborg.
1111) Natalia Strauss, Herlev.
1112) David
Tajgman, Aarhus.
1113) Mehmet Ali Taser, Slagelse.
1114) Esin
Temurkaynak, Køge.
1115) Muneeb Theron, Aarhus.
1116) Ieva
Thomsen, Viborg.
1117) Mehdi
Muhammed Tokmak, Helsingør.
1118) Sahin
Tokmak, Holbæk.
1119) Noeleen Joan Tornemand, Fredensborg.
1120) Vasko
Lyubenov Toshev, Gladsaxe.
1121) Hen
Xo Trinh, Aarhus.
1122) Naime
Seda Tunc, København.
1123) Nazik
Turhan, København.
1124) Birgit Tüchsen, Frederiksberg.
1125) Baris
Tükenmez, Albertslund.
1126) Kevin
Chukwidi Ugwa, Tórshavn.
1127) Ali
Uysal, Odder.
1128) Döndü Uzundal, Slagelse.
1129) Tetyana Vester, Randers.
1130) Hông Ngoc Võ Lê,
Aalborg.
1131) Almir
Vojnikovic, København.
1132) Dardan Vokri, Aabenraa.
1133) Thao
Thu Vu, Fredericia.
1134) Vi
Thu Vu, Ikast-Brande.
1135) Anna
Vasylyna Wienmann, Allerød.
1136) Wieslaw Franciszek Wisniewski, Odense.
1137) Agnieszka Marta Wladysiak,
København.
1138) Sheribane Xheladini, Sønderborg.
1139) Tzvetan Lubenov Yakimov,
Lyngby-Taarbæk.
1140) Eleonora Todorova Yakimova,
Lyngby-Taarbæk.
1141) Yasmeen Yasmeen, Vallensbæk.
1142) Norin
Yasmin, København.
1143) Rahime Yesilirmak, Esbjerg.
1144) Sefa
Yildirim, København.
1145) Refika Yorulmaz, Høje-Taastrup.
1146) Bünyamin Yurtsever, Aalborg.
1147) Sultan Yücel, Hedensted.
1148) Osman
Yüksel, Brøndby.
1149) Sirin
Yüksel, Brøndby.
1150) Sohaib Zahid, Herlev.
1151) Alika
Zahl, Hedensted.
1152) Lejla
Ziberi, Høje-Taastrup.
1153) Vladimir Zutic, København.
1154) Kevser Øzcan,
Høje-Taastrup.
1155) Ecevit Özcan, København.
1156) Tuna
Özdemir, Frederiksberg.
1157) Gülnur Özkahveci,
København.
§ 3. Loven har virkning fra ugedagen
efter dens stadfæstelse.