Dokumenter Samling 2016-17 lovforslag L 151 Forhandling (3. behandling)
L 151 Forslag til lov om tilkøb af socialpædagogisk ledsagelse under ferie.
Af: Børne- og socialminister Mai Mercado (KF)
Udvalg: Social-, Indenrigs- og Børneudvalget
Samling: 2016-17
Status: Stadfæstet

3. behandling

Fra referatet af Folketingets forhandlinger 02-06-2017
3. behandling
Referatstatus: Frigivet (1. version)

Det næste punkt på dagsordenen er:

11) 3. behandling af lovforslag nr. L 151:

Forslag til lov om tilkøb af socialpædagogisk ledsagelse under ferie.

Af børne- og socialministeren (Mai Mercado).

(Fremsættelse 15.03.2017. 1. behandling 21.03.2017. Betænkning 23.05.2017. 2. behandling 30.05.2017. Lovforslaget optrykt efter 2. behandling).


09:39
Første næstformand
Henrik Dam Kristensen (S)

Der er ikke stillet ændringsforslag.

Ønsker nogen at udtale sig?

Da det ikke er tilfældet, går vi til afstemning.

09:39
Første næstformand
Henrik Dam Kristensen (S)

Der kan stemmes om lovforslagets endelige vedtagelse.

Afstemningen slutter.

For stemte 94 (S, DF, V, LA, ALT, RV, SF og KF), imod stemte 9 (EL), hverken for eller imod stemte 0.

Lovforslaget er vedtaget og vil nu blive sendt til statsministeren.

Det næste punkt på dagsordenen er:

11) 3. behandling af lovforslag nr. L 151:

Forslag til lov om tilkøb af socialpædagogisk ledsagelse under ferie.

Af børne- og socialministeren (Mai Mercado).

(Fremsættelse 15.03.2017. 1. behandling 21.03.2017. Betænkning 23.05.2017. 2. behandling 30.05.2017. Lovforslaget optrykt efter 2. behandling).


09:39
Første næstformand
Henrik Dam Kristensen (S)

Der er ikke stillet ændringsforslag.

Ønsker nogen at udtale sig?

Da det ikke er tilfældet, går vi til afstemning.

09:39
Første næstformand
Henrik Dam Kristensen (S)

Der kan stemmes om lovforslagets endelige vedtagelse.

Afstemningen slutter.

For stemte 94 (S, DF, V, LA, ALT, RV, SF og KF), imod stemte 9 (EL), hverken for eller imod stemte 0.

Lovforslaget er vedtaget og vil nu blive sendt til statsministeren.

09:39
Første næstformand
Henrik Dam Kristensen (S)
09:39
Første næstformand
Henrik Dam Kristensen (S)

DELING AF:

--:--:--
Her kan du vælge at redigere i dit klip. Det gøres ved at trykke på start og på slut, når klippet er nået til de steder du vil dele fra og til.

Du kan ogås vælge størrelse på afspiller herunder.

Størrelse på afspiller
350 × 255512 × 346768 × 490
Vælg et udsnit af videoen
START
SLUT
Klippets varighed:  
Start: 00:00:00 | Slut: 00:00:00 | Varighed: 00:00:00 | Afspiller: 0 x 0