Forespørgsel til ministeren for børn, ligestilling, integration og sociale forhold og fødevareministeren om ensomhed og underernæring blandt ældre.
Af Trine Mach (SF) og Özlem Sara Cekic (SF).
(Anmeldelse 28.04.2015).
Forespørgsel til handels- og udviklingsministeren om et investor-stat-tvistbilæggelsessystem i EU-USA-frihandelsaftalen.
Af Nikolaj Villumsen (EL) og Christian Juhl (EL).
(Anmeldelse 24.03.2015. Fremme 26.03.2015. Forhandling 28.04.2015. Forslag til vedtagelse nr. V 43 af Nikolaj Villumsen (EL). Forslag til vedtagelse nr. V 44 af Jakob Ellemann-Jensen (V), Thomas Jensen (S), Hans Kristian Skibby (DF), Lone Loklindt (RV), Steen Gade (SF) og Lars Barfoed (KF)).
Forespørgsel til økonomi- og indenrigsministeren om, at det altid skal kunne betale sig at arbejde.
Af Jacob Jensen (V), Ole Birk Olesen (LA) og Mike Legarth (KF).
(Anmeldelse 24.03.2015. Fremme 26.03.2015. Forhandling 28.04.2015. Forslag til vedtagelse nr. V 42 af Jacob Jensen (V), René Christensen (DF), Ole Birk Olesen (LA) og Lars Barfoed (KF)).
Forslag til lov om kommunale internationale grundskoler.
Af undervisningsministeren (Christine Antorini).
(Fremsættelse 29.01.2015. 1. behandling 05.02.2015. Betænkning 24.03.2015. 2. behandling 14.04.2015. Lovforslaget optrykt efter 2. behandling. Tillægsbetænkning 21.04.2015).
Forslag til folketingsbeslutning om fastfrysning af grundskylden i kroner og øre og statens overtagelse af ansvaret for opkrævning af grundskatterne.
Af Brian Mikkelsen (KF) og Mike Legarth (KF).
(Fremsættelse 04.02.2015. 1. behandling 17.03.2015. Betænkning 21.04.2015).
Forslag til lov om udbud af ungdomsuddannelser i udlandet.
Af undervisningsministeren (Christine Antorini).
(Fremsættelse 11.03.2015. 1. behandling 19.03.2015. Betænkning 21.04.2015).
Forslag til lov for Færøerne om kapitalkrav og tilsynsmæssige krav for kreditinstitutter og investeringsselskaber.
Af erhvervs- og vækstministeren (Henrik Sass Larsen).
(Fremsættelse 29.01.2015. 1. behandling 05.02.2015. Betænkning 18.03.2015. Ændringsforslag nr. 1-11 af 28.04.2015 uden for betænkningen af erhvervs- og vækstministeren (Henrik Sass Larsen)).
Forslag til folketingsbeslutning om afskaffelse af feriepengesystemet.
Af Joachim B. Olsen (LA) m.fl.
(Fremsættelse 27.03.2015).
Forslag til folketingsbeslutning om oprettelse af en etikmærkeordning.
Af Christian Juhl (EL) m.fl.
(Fremsættelse 24.03.2015).
Forslag til folketingsbeslutning om fortsat afgiftsfritagelse for elbiler m.m.
Af Frank Aaen (EL) m.fl.
(Fremsættelse 24.03.2015).
Forslag til folketingsbeslutning om en lettelse af registreringsafgiften på 1 pct. samt en lettelse af benzin- og dieselafgiften på 1 pct.
Af Ole Birk Olesen (LA) m.fl.
(Fremsættelse 27.03.2015).
Forslag til folketingsbeslutning om obligatoriske oplysninger om sagsbehandlingstider på det sociale område på kommunernes hjemmesider.
Af Karina Adsbøl (DF) m.fl.
(Fremsættelse 27.03.2015).
Forslag til folketingsbeslutning om én indgang til det offentlige via kommunernes borgerservice.
Af Jens Henrik Thulesen Dahl (DF) m.fl.
(Fremsættelse 10.04.2015).
Forespørgsel til økonomi- og indenrigsministeren om økonomisk udvikling og beskæftigelse i Europa og en løsning på gældsspørgsmålet i de EU-lande, der er hårdest ramt af krisen.
Af Nikolaj Villumsen (EL) m.fl.
(Anmeldelse 17.03.2015. Fremme 19.03.2015).
Eventuel afstemning udsættes til tirsdag den 5. maj 2015.

DELING AF:

--:--:--
Her kan du vælge at redigere i dit klip. Det gøres ved at trykke på start og på slut, når klippet er nået til de steder du vil dele fra og til.

Du kan ogås vælge størrelse på afspiller herunder.

Størrelse på afspiller
350 × 255512 × 346768 × 490
Vælg et udsnit af videoen
START
SLUT
Klippets varighed:  
Start: 00:00:00 | Slut: 00:00:00 | Varighed: 00:00:00 | Afspiller: 0 x 0